poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Nieprzewidywalna królowa kryminału
Tytuł: Brzemię
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie


Królowa kryminału zaserwowała nam tym razem powieść psychologiczno-obyczajową. Książka już na samym początku w prologu odsłania trudną, dramatyczną prawdę na temat sytuacji rodzinnej w jakiej znalazła się główna bohaterka, 11-letnia Laura. Autorka rozpoczyna powieść chrztem małej Shirley, najmłodszej córki Arthura i Angeli Franklinów. Podczas ceremonii czytelnicy dowiadują się jakie emocje i nastrój towarzyszą rodzinie. Rodzice, którzy nie mogą pogodzić się ze śmiercią jedynego, ukochanego syna, Charlesa, nieświadomie spychają swoją starszą córkę na dalszy plan. Laura instynktownie wyczuwa uczucia rodziców w stosunku do niej. Pełna nienawiści, goryczy i frustracji rozważa zabicie swojej młodszej siostry poprzez zrzucenie jej na posadzkę kościelną.

W kolejnym rozdziale poznajemy charakter Laury. Grzeczna, posłuszna, nie sprawiająca żadnych kłopotów zamykała się w sobie, nie zauważana przez rodziców. Laura łaknęła ciepła i uwagi, spragniona miłości matki i ojca, z każdym dniem stawała się coraz bardziej niewidzialna i cicha. Zżerająca od środka zazdrość, tłamszone emocje i potęgująca nienawiść do młodszej siostry tak wyglądała codzienność Laury, aż do pewnego nieszczęśliwego wypadku jakim był pożar domu. Od dnia wyrwania z płomieni małej Shirley nasza bohaterka nieprawdopodobnie zmienia uczucia do siostry. Zaczyna miłować ją z całych sił i przyrzeka chronić przed każdą krzywdą i nieszczęściem.

W następnej części powieści obserwujemy przygody Shirley związane z dojrzewaniem, dorastaniem. Zgubne zauroczenie, nieszczęśliwe małżeństwo, śmierć męża, ponowne zamążpójście, problemy z nadużywaniem alkoholu i w końcu tragiczna śmierć bohaterki, która nie potrafiła odnaleźć szczęścia, a która tak bardzo go pragnęła.

Na końcu dowiadujemy się, że Laura objęła funkcję administratora fundacji zajmującej się pomocą upośledzonym dzieciom.

Autorka bardzo mnie zaskoczyła fabułą. Jej książki to zazwyczaj dobre kryminały, w których główne miejsce zajmują morderstwo i zagadki, natomiast ta historia dotyczy poczucia winy i chęci odkupienia. Z pewnością nie jest to książka od której nie mogłam się oderwać, jednak warto ją przeczytać, ponieważ stwarza możliwość refleksji nad życiem rodzinnym, powoduje że człowiek ma nad czym się zastanawiać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz